Templates by BIGtheme NET

תמונות מפראג – עיר הגשרים של אוהבי קפקא – חלק 1

פראג

פראג, עיר הבירה של צ'כיה, זו עיר של כיכרות וגשרים, של הסטוריה יהודית ומעשיות מרתקות, של טירות קסומות ומבצרים יפיפיים. יש לה צדדים מבדרים ואפילו מצחיקים, לצד צדדים אפלים ועתיקים. בסדרת הצילומים הקרובה אתם תכירו את העיר הזו על פניה הרבים.

אחד המקומות המרכזיים ביותר בעיר, זוהי כיכר סטורמסצקה (כיכר העיר העתיקה). אזור שוקק תיירים בכל תקופות השנה:
כיכר סטורמסצקה בפראג

בכיכר נמצא השעון האסטרונומי המפורסם. ישנה אגדה המספרת שהאמן שבנה את השעון עוור לאחר סיום הבנייה, בפקודת מועצת העיר, על מנת שלא יוכל לבנות שעון דומה נוסף. בשעון ניתן לראות את דמויותיהם של 12 שליחי ישו ודמויות נוספות (כמו דמות המוות) שיוצאות מדלת עץ קטנה בשעון:
שעון

זה המגדל שנמצא מעל השעון. עכשיו נעלה אליו ונבדוק מה אפשר לראות מלמעלה:
מגדל השעון האסטרונומי

מבט על הכיכר מלמעלה מזכיר תמונה מאיזשהו סרט צרפתי:
פראג- כיכר העיר העתיקה

מבט מלמעלה על כיכר סטרומצקה

מבט מלמעלה על כיכר העיר העתיקה

מול המגדל של השעון נמצאת קתדרלת טין:
מבט מלמעלה על כיכר העיר העתיקה

בכיכר יש שלל בידורים – בתי קפה, מוזיקאים ואמני רחוב:
כיכר סטורמסצקה בפראג

לכל הפאבים והמסעדות בעיר יש שמות מגניבים ומצחיקים:
crazy cow steakhouse

מסעדת "אצל שני חתולים":
מסעדה בפראג

מסעדת "הקציצה":
kotleta restaurant

חנות סיגרים "אצל שרלוק הולמס":
סיגרים בפראג

בפראג לאנשים יש חוש הומור בכל מה שנוגע לפסלים. למשל באחד הרחובות רואים פסל של איש בחליפה שתלוי על צינור שיוצא מהגג. זהו פסלו של זיגמונד פרויד שנוצא על ידי דוד צ'רני שאוהב להפתיע את פראג עם הפסלים שלו. אנחנו נראה עוד כמה בהמשך.
פראג- פסל זיגמונד פרויד

לעיתים תיירים שעוברים בשעות הלילה מתחת לפסל, חושבים בטעות שזהו אדם אמיתי שהחליט לשים קץ לחייו.
מבט מלמעלה על כיכר העיר העתיקה

אחד מסימני ההיכר של העיר, זהו הנהר הולטאבה ומצודת פראג שנמצאת על הגבעה. אני אקדיש פוסט נפרד למצודה, מכיוון שזהו אזור ענק – עיר בתוך עיר, שמאחוריה הרבה סיפורים מרתקים:
מצודת פראג ונהר וולטאבה

מעל נהר ולטאבה יש 18 גשרים שנמצאים בתוך פראג. חלקם יפים וחלקים יפים מאוד ואפילו מרשימים:
הגשרים של פראג

הגשרים של פראג

המפורסם שבין הגשרים זהו קשר "קארל" שנבנה על ידי קארל הרביעי במאה ה-14. עד המאה ה-14 זה היה הגשר היחיד שחיבר את שתי גדות הנהר בעיר ובזכות אגרת המעבר הכניס קופה יפה לעיריית פראג. בכניסה לגשר קארל נמצא "מגדל האבקה" שהוקם במאה ה-15 והיווה את אחד משערי הכניסה לעיר העתיקה:
מגדל האבקה בפראג

מגדל האבקה בפראג

היום על הגשר נמצאים 30 פסלים של שליטים וקדושים נוצרים (אלו העתקים של פסלים מקוריים שנמצאים במוזיאון פראג). במהלך היום והלילה הגשר שוקק תיירים, אמנים ורוכלים.
גשר קארל

אחד הפסלים הגדולים והבולטים שעל הגשר, זהו פסלו של ישו שעליו כתוב בעברית "קדוש קדוש קדוש האל צבאות":
צלב וישו על גשר קארל

על גשר קארל

מבט על מצודת פראג מגשר קארל:
דרך גשר קארל עד למצודת פראג

בעיר ישנה כיכר ענקית נוספת שנקראת "כיכר וצלאב". בעבר היה זהו שוק סוסים ובו בזמן מקום להוצאה להורג. היום זוהי כיכר מרכזית שמהווה את המרכז העסקי והתרבותי של העיר:
כיכר וצלאב

הכיכר נמתחת לאורך ויש בה הרבה מאוד חנויות בוטיק, מסעדות ומקומות בילוי נוספים:

בקצה הכיכר נמצא פסלו של וצלאב הקדוש רוכב על סוס. וצלאב היה מלך המקום במאה ה-10 ונחשב למי שחיבר את השבטים באזור והפך אותם לעם.
פסל בכיכר וצלאב

לכיכר יש הסטוריה ארוכה של ארועים שהתרחשו בה. בתקופה שלנו לצד חגיגות רבות שידעה הכיכר, קרו גם מאורעות טרגיים. בשנת 1969 סטודנט צ'כי בשם יאן פאלאך הצית את עצמו ונשרף במקום, כמחאה על הפלישה הסובייטית לצ'כוסלובקיה. כחודש לאחר מכן, סטודנט נוסף בשם יאן זאיץ' חזר על מעשהו של פאלאך והצית עצמו למוות גם כן באותו המקום. היום בכיכר קיימת אנדרטה קטנה לזכרם:
וצלאב על סוס הפוך

ליד כיכר ואצלב נמצא פסאז' לוצרנה ובתוכו פסל של וצלאב רוכב על סוסו המת, שתלוי הפוך. הפסל הזה הוא של דוד צ'רני, אותו אחד שתלה קודם לכן את פרויד באמצע הרחוב:
וצלאב על סוס הפוך

כולם בוודאי שמעו על הבירה הצ'כית, אבל המנה הבאה עלולה להפתיע רבים. זהו מרק בתוך לחם שמגישים במגוון המזנונים במקום. את הצלחת אפשר לאכול יחד עם הארוחה:
לחם בתוך מרק

עוד אחד מהמקומות שמושך אליו תיירים והפך לאחד מסמלי העיר, זהו "הבית הרוקד" שנבנה ממש לא מזמן, ב-1996. הבניין נראה כך מכיוון שואצלב האוול (הנשיא הראשון של הרפובליקה הצ'כית) ביקש לבנות בניין יוצא דופן בתכנונו שישמש כמרכז לפעילות תרבותית. התכונית יצאה לפועל בחלקה. המבנה הוקם, אך אינו הפך למרכז תרבות, אלא לבניין משרדים של חברות בינלאומיות בעיקר. על גג המבנה נמצאות מסעדות שמשקפיות על העיר ועל נהר הולטאבה:
הבית הרוקד

הסופר היהודי פרנץ קפקא היה יליד פראג ובעיר מוקדשים לו מקומות רבים, פסלים, מסעדות ואזורי בילוי. תושבי העיר מאוד גאים בו והרבה מקומות נקראים על שמו. לפני כ-10 שנים (ב-2003) ליד מקום הולדתו של קפקא, הוצב פסל מיוחד במינו שבו קפקא יושב על דמות של ענק ללא ראש:
הפסל של קפקא

בעיר ישנו אף מוזיאון קפקא, שבחצרו ניצבים פסלים של שני גברים משתינים. נחשו מי יצר את הפסל? נכון – אותו דוד צ'רני שכבר פגשנו קודם:
משתינים במוזיאון קפקה

על הגשרים בעיר נהוג לתלות מנעולים:
מנעולי האהבה

הם נקראים "מנעולי האהבה" ונתלים על ידי זוגות שרוצים לחזק את אהבתם אחד כלפי השני:
מנעולים על הגשר

זוהי מסורת שהופיעה בשנים האחרונות ובחלק מהערים הגדולות הרשויות אף הכריזו מלחמה על התופעה:
מנעולים

מנעולים

שומר אסיאתי ליד טחמת הקמח

לסיום החלק הראשון, הנה מספר תמונות נוספות מרחבי העיר:
סיור במכונית ישנה

חשמלית

פראג בשחור-לבן

בחלקים הבאים אראה לכם את הקיר של ג'ון לנון שנמצא בפראג, את השווקים הססגוניים בעיר, את הרחוב הכי צר, את הרובע היהודי, את מצודת פראג, את מוזיאון העינויים ועוד הרבה מקומות מפתיעים בעיר המופלאה הזו.

כדי לא לפספס את התמונות הבאות של פראג, הירשמו לעדכונים:


הירשם לקבלת עדכונים על תמונות חדשות באתר:

להשאיר תגובה:

אודות יגאל שטארק