Templates by BIGtheme NET

תמונות מוינה – עיר הואלס של אימפריית הקיסרות האוסטרו-הונגרית

פארק בוינה ועיריה

וינה, בירת אוסטריה כיום, הייתה בעבר בירתה של אימפריית הענק של הקיסרות האוסטרו-הונגרית. תמיד אמרו לי שוינה זו עיר של תרבות האריסטוקרטים האירופאים, עיר עשירה בארכיטקטורה מפוארת ומקומם האהוב של המוזיקאים הקלאסיים מהדורות הקודמים. כדי לראות את נכונותן של טענות אלה נסעתי לשבוע לווינה, טיילתי ברחובות, ביקרתי בארמונות המלוכה, נכנסתי לבתיהם של פרויד ומוצארט והשתתפתי באירוע ממלכתי בעל משמעות עצומה להיסטוריה האוסטרית. על כל אלה אספר בפוסטים הבאים בנושא, אך ראשית נתחיל מהיכרות קלה עם העיר.

לפניכם סדרת התמונות הראשונה מוינה שבהן תראו את הפנים של העיר – רחובות, אנשים שאפשר לראות ברחוב, בניינים שמציפים את העיר וקצת מאופי אורח החיים של התושבים.

אם חשקה נפשכם להעביר את החופש הקרוב בעיר שנראית כאילו נשלפה מתוך סיפור על מלכים, דוכסים ורוזנים מהמאות הקודמות, ויש לה ארכיטקטורה אצילית כמו שרואים רק בסרטים, וינה זה המקום בשבילכם:
כיכר בוינה בגשם

מתוך המראה המפואר של הארכיטקטורה העתיקה מבצבצים מותגים מודרניים:
ווינה מרכז העיר

אלו דרך אגב בנייני מגורים רגילים. בוא נשווה אותם לרגע בדמיון הפרוע שלנו לבניין בן 60 שנה בישראל. אם בניין ישראלי טיפוסי בן 60 שנה נראה לרוב מוזנח, מלוכלך וכאילו עומד להתפורר כל שניה, אז הבניינים העתיקים בוינה שרובם בני למעלה מ-100 שנה, נראים נקיים, נוצצים ואיתנים מתמיד:
וינה אוסטריה

בניין האוניברסיטה הוינאית לרפואה:
אוניברסיטה לרפואה בוינה

אחד מהסמלים של וינה זהו גלגל ענק שהווינאים קוראים לו "וינר ריזנראד" והוא הוקם עוד ב-1897. הגלגל מתנשא לגובה של כ-65 מטר וממנו אפשר לתצפת על העיר:
גלגל ענק - וינר ריזנראד

בשונה מגלגלי הענק המוכרים לנו מהסופרלנד וממקומות אחרים בארץ, על הוינר ריזנראד תלויות קרוניות גדולות וסגורות. אם אינכם מוגבלים בתקציב, ניתן לשריין קרונית לכמה שעות כדי לחגוג בה יום הולדת עם כל החברים שלכם תוך כדי שאתם עושים סיבובים על הגלגל הענק והרוח שורקת לכם בחלונות:

וינה נמצאת על נהר הדנובה, הנהר השני בגודלו באירופה. מספר תעלות נחפרו מהנהר אל חלקי העיר השונים, בין היתר על מנת למנוע הצפות כאשר הנהר עולה על גדותיו. זוהי אחת התעלות שעוברת בעיר:

לאורך כל תעלה יש טיילת עם בתי קפה, ספסלים והרבה ירק. אחד מבתי הקפה על התעלה למרבה הפתעתנו נשא את השם "TEL AVIV BEACH":

העיר שופעת בכנסיות, קתדרלות גותיות, מזרקות ופסלים.
כנסיית קארל – השניה בחשיבותה בוינה אחרי קתדרלת סטפאן הקדוש:

כנסיה נאו-גותית בשם "ווטיפקירכה". אחד המבנים הנאוגותיים החשובים בעולם:

כנסיית פטר הקדוש:

מרכז העיר נמצא ליד קתדרלת סטפן הקדוש ואני אקדיש לקתדרלה הזו פוסט נפרד.
במרכז העיר החיים שוקקים בפעילות בכל שעות היממה. מוכרי כרטיסים לאופרה המחופשים לאדונים מסוף המאה ה-19 ינסו למכור לכם כרטיס לאופרות של מוצארט, שטראוס או ויואלדי:

אמני רחוב מחופשים תופסים מקומות בולטים כדי למשוך תיירים ולהרוויח כמה גרושים:

הם מראים להטוטים ומשעשעים את הקהל:

כל אחד בדרכו שלו:

אמן רחוב מכין את עצמו למשמרת, בצילה של אחת המזרקות:

תיירים מצטלמים ליד פסלים בתנוחות מקוריות:

בחלק מהמקומות בעיר תמצאו משקל מוזהב שניתן להשתמש בו ולהישקל תמורת 20 סנט:

בכל האזורים התיירותיים ניתן לשכור כרכרה ולעשות סיור רומנטי בעיר.

חלק מנהגי הכרכרות ישמשו לכם בעת הסיור בתור מדריכי טיולים ויספרו על העיר. חלקם האחר יכול להיראות כחברי מאפיה:

הווינאים אוהבים לנסוע על אופניים ולצד כל דרך ישנו שביל אופניים מסומן שהולכי הרגל נזהרים שלא לעלות עליו. בעיר יש כ-500 ק"מ של שבילי אופניים. אפשר לשכור אופניים במקום אחד בעיר, ולהחזירם במקום אחר:

כמו במרבית הערים הגדולות באירופה, בוינה יש מערכת תחבורה ציבורית מאוד נוחה – רכבת תחתית, רכבת עלית, חשמלית ואטובוסים. תוך דקות ספורות אפשר להגיע ממקום למקום בעיר, בלי להיתקע בפקקים.

ביום הראשון שלנו בוינה גילינו שמתקיים מירוץ אופניים שבגללו נסגר חלק מהכביש הראשי המקיף את מרכז העיר, בדיוק באותן השעות כשאנחנו עברנו שם:

הרוכבים לא היו צריכים לדאוג מפנצ'רים ותקלות בלתי צפויות עם האופניים, מכיוון שכל קבוצה לוותה על ידי מכונית עם סמלי הקבוצה, אופניים חלופיים ואף וחלקי חילוף על גג המכונית:

עיריית וינה נמצאת בבניין עתיק ואחד המפוארים בעיר:

בעת שהותנו בעיר, אל רחבת העיריה הובאו מאות כיסאות ומסך ענק כדי לקיים פסטיבל סרטים שהכניסה אליו היתה חינם:

בפוסטים הבאים אני אראה את ארמונות הקיסרים והנסיכה סיסי, גן חיות עם קואלות ודובי פנדה, האופרה הממלכתית בה הופיע מוצארט, דירתו של זיגמונד פרויד, מבט על העיר מהמגדלים של קתדרלת סטפאנוס הקדוש ועוד.


הירשם לקבלת עדכונים על תמונות חדשות באתר:

להשאיר תגובה:

אודות יגאל שטארק

תגובה אחת

  1. כל כך נקי ויפה שם למה בישראל הכל מוזנח, מלא פיח, הרחובות שחורים ומלאים בזבל שאנשים זורקים חבל שלא יכולים לשמור על הסביבה פה.

להשאיר תגובה

כתובת המייל שלך לא תפורסם. השדות הנחוצים סומנו *

*